16. KWIETNIA
Ćwierć wieku Goodvalley na rynku rolno-spożywczym
W dniu 7 czerwca firma Goodvalley Polska była gospodarzem przeprowadzonej Konferencji z okazji Jubileuszu 25 lecia działalności grupy Goodvalley. Firma miała zaszczyt zaprosić swoich gości na Konferencję „25 lat Goodvalley- od upadających PGR-ów do zrównoważonej produkcji rolnej”. Zrównoważona produkcja trzody chlewnej, kierunki zmian w produkcji trzody chlewnej w Polsce oraz bariery produkcji rozwoju trzody chlewnej w Polsce- to najważniejsze zagadnienia jakie były poruszane w tym dniu podczas Konferencji.
Głos w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa zabrali przedstawiciele społeczności akademickiej, świata biznesu i polityki, którzy spotkali się na konferencji będącej częścią Jubileuszu 25-lecia Goodvalley. Dyskusja dotyczyła głównie możliwości rozwoju i ewentualnych przeszkód na drodze do zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstw rolnych. Eksperci zgodnie podkreślali m.in. wkład dużych firm w rozwój terenów wiejskich i polepszanie warunków życia lokalnej społeczności. Ich zdaniem gospodarstwa wielkoobszarowe decydują i będą decydować nie tylko o przyszłości polskiej produkcji spożywczej, ale całej gospodarki. Dyskusję wywołała m.in. najnowsza ustawa o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Przyniosła ona nie tylko powszechnie znane skutki dla indywidualnych rolników, ale również większych gospodarstw rolnych (wypowiedzenie umów długoletnim dzierżawcom rolnym). Eksperci wskazywali i wskazują, że nowe regulacje w połączeniu z bieżącymi problemami polskiego rolnictwa mogą oznaczać dla dużych przedsiębiorców zakończenie ich działalności, a dla pracowników – utratę zatrudnienia.
Mimo upływu lat od czasów PGR-ów, nie wszyscy zdają sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w polskiej ziemi, a także możliwości współistnienia gospodarstw o różnej wielkości i specjalizacji.
Prelegent z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr Benedykt Pepliński podkreślił, że:
Polskie rolnictwo przeszło od 1989 r. istotne zmiany, które z jednej strony wydatnie zwiększyły jego konkurencyjność, jednak utrwaliły, a nawet zwiększyły regionalne różnice w poziomie rozwoju rolnictwa. Niewątpliwym problemem pozostaje duże rozdrobnienie gospodarstw. Prowadzi to do niepełnego wykorzystania możliwości naszego rolnictwa.
Temat zrównoważonej produkcji mięsa podjął również w swojej prelekcji dr hab. Arkadiusz Pietruszka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Całą uwagę słuchaczy skupił na wpływie produkcji zwierzęcej na środowisko naturalne, a w szczególności na towarzyszącej jej emisji gazów cieplarnianych.
Nasz znakomity ekspert w dziedzinie ochrony środowiska, pani Danuta Leśniak, wystąpiła na konferencji z tematem barier dla rozwoju dużych gospodarstw rolnych, w tym w szczególności gospodarstw zajmujących się chowem świń. Wskazała na fakt, że zrównoważona produkcja to pożądany kierunek rozwoju polskiego rolnictwa.
Z bardzo ciekawą i wspierającą działalność i rozwój Goodvalley wypowiedzią wystąpił Aleksander Gappa, starosta powiatu człuchowskiego:
Jednym stuknięciem laski marszałka Stelmachowskiego zakończono egzystencję Państwowych Gospodarstw Rolnych. Później przyszło bezrobocie, ugory i stanęliśmy przed wyzwaniem zagospodarowania tych terenów. (…) Kiedy zostałem starostą, bezrobocie wynosiło prawie 43%. Gdyby nie wsparcie Poldanoru (dzisiaj Goodvalley), to ten wskaźnik byłby znacznie wyższy.
Na konferencji zaszczycił nas swoją obecnością Ambasador Królestwa Danii, Ole Egberg Mikkelsen, który powiedział między innymi:
Polska jest również ważnym miejscem dla duńskich inwestycji zagranicznych. Szacujemy, że w Polsce działa około 500 duńskich firm zatrudniających około 50 000 pracowników.
W końcowej części konferencji goście wystąpili z gratulacjami, życzeniami. Zarówno samorządowcy, jak nasi partnerzy gospodarczy wyrazili szczere podziękowani za wiele lat bardzo dobrej współpracy z Goodvalley – te podziękowania przyjęliśmy w imieniu wszystkich Pracowników Goodvalley, którzy na co dzień swoją pracą i postawą sprawiają, że Goodvalley traktowana jest jako firma profesjonalna, odpowiedzialna partnerska, szanująca swoje otoczenie i wspierająca lokalne społeczności.